…arba kaip patiems pigiau pasidaryti nuostabias grindis.
Molio aslą (vert. iš anglų kalbos “adobe floor”) dabar galima padaryti itin dailią ir atsparią. O visų svarbiausia, daugumoje regionų ją galima padaryti iš vietinio molingo dirvožemio.
Pagrindinė idėja
Molio aslos savybės labiausiai priklausys nuo molio gebėjimo surišti visas daleles į vientisą masę. Tai yra viena iš universaliausių statybos medžiagų kiek man žinoma. Kuomet molis gauna drėgmės, jis plečiasi, o jo dalelės tampa lipnios tarsi čiuptuvai. Pridėkite stambaus smėlio tam, kad padidinti atsparumą slėgiui ir kontroliuoti susitraukimą bedžiūstant. Taip pat įdėkite rišamąjį pluoštą, kad padidinti atsparumą tempimui ir surišti viską kartu, taip kaip plieno armatūra naudojama gelžbetoniui. Molio aslos klojimas panašus į betono grindų, tik be tokio ryškaus neigiamo poveikio aplinkai, o medžiaga daug šiltesnė.
Tai kas bus aprašoma toliau, tai – metodika, kurią naudoju molio aslai kloti. Tai jokiu būdu nėra vienintelis būdas! Aš rekomenduoju perskaityti šį tekstą tam, kad suprasti pačia koncepciją ir funkcijas, kurias atlieka kiekvienas sluoksnis. Vėliau jūs galėsite kažką keisti, eksperimentuoti ir būsite tikri, kad jis atitinka pirminę savo paskirtį.
Nuotraukoje: Molio aslos sluoksnių eskizas. Iš apačios į viršų: nepaliesta žemė; neirantis izoliuojantis 10-15 cm sluoksnis (polistirolas ir žvyras) arba min 15 cm izoliuojančios medžiagos (keramzitas ar perlitas); 6 mm garo izoliacija (polietilenas); 10-15 cm molio pagrindas gali būti su grindinio šildymo vamzdeliais; iki 5 cm lyginamasis sluoksnis (poliruoti, jei tai galutinis sluoksnis); dekoratyvinis iki 3 mm sluoksnis pasirinktinai.
Sluoksniai
Dažniausiai molio aslą sudaro keletas turintys savo vaidmenį sluoksnių. Žemiau paaiškinau kiekvieną iš jų ir jo funkcijas, kurias jis atlieka, taip pat galimas alternatyvas eksperimentams. Šis pavyzdys parodo molio aslą paklotą sluoksniais, panašiai kaip ir betono perdanga. Galima grindis kloti ir ant kito pagrindo, tik įsitikinkite, kad jis stabilus ir tvirtas. Kitu atveju, paklota molio asla gali per laiką suskilinėti. Yra keletas metodų formuoti grindų sluoksnius, vienu kartu arba keletą su dekoratyviniais sluoksniais. Dalinuosi pagrindine versija, kuri konceptualiai yra panaši į betono grindinį. Manau, kad ši sistema veikia geriausiai ir lengviausiai įrengiama.
#1: Pagrindas
Jums reikia, kad jūsų grindys gulėtų ant tvirto pagrindo. Jei bus judėjimas apačioje, tai reikš skilimus viršuje. Reikia struktūrizuoti, sukietinti paviršių ant kurio bus klojama molio asla. Pagrindas turi būti išvalytas nuo žalumos ar kitų organinių medžiagų, kurios gali suirti, tokiu būdu atsiras tuščios ertmės po grindimis. Todėl būtina gerai išvalyti, sutvarkyti ir sukietinti. Galbūt norėsite praeiti visą paviršių rankiniu plūktuvu.
#2: Kapiliarizacijos stabdis
Reikia įrengti iki 15 cm žvyro sluoksnį, kad apsisaugoti nuo kylančio vandens po grindimis. Galima naudoti ir stambią skaldą. Jei jūsų regione yra keramzito, galite naudoti jį ir kaip izoliuojančią medžiagą (#4), nes jis gali atlikti net kelias funkcijas.
#3: Garo izoliacija
Visą grindų plotą reikia iškloti garo izoliacija. Tai būtina padaryti, kad išvengti bet kokių vandens garų patekimo iš apačios po molio asla. Tam naudojama stabilizuota 6 mm polietileno plėvelė. Tai nėra natūrali medžiaga, tačiau garantuota.
#4: Šilumos izoliacija
Nuotraukoje: garo plėvelė (juodas polietilenas) su šilumos izoliacija virš jos
Šis sluoksnis dažniausiai pasirenkamas priklausomai nuo jūsų klimato, nes smarkiai veikia energetinius rodmenis ir suteikia komforto. Jei jūs gyvenate itin karštame klimate, galite praleisti šią dalį, nes vėsios grindys yra prioritetas. Tačiau, jei patalpas reikia šildyti, tuomet norėsite namuose išsaugoti šilumą. Jei nebus šilumos izoliacijos po grindimis, teks šildyti begalinę grindų masę apačioje. Naudoju tipinę 10 cm izoliacija arba 15 cm jei bus įrengiamas grindinis šildymas. Jūs pageidaujate, kad šiluma sklistų po patalpą, o ne į žemę. Reikalinga neįranti izoliuojanti medžiaga, kitu atveju ji kompostuosis po grindimis ir išnyks, o molio asla sutrūkinės. Tai vienintelė vieta, kurioje naudoju polistirolą, nes jo sutaupomas energijos kiekis viršija reikalingą kiekį jo gamybai. Natūraliai alternatyvai galite naudoti keramzitą arba perlitą.
#5: Molio pagrindas
Dažniausiai darome dviejų sluoksnių molinę aslą, nes tai leidžia išlieti pirmąjį molio sluoksnį (pagrindą) dar prieš baigiant sienų apdailą. Papildomi oro srautai leidžia greičiau išdžiūti grindų pagrindui ir nesusidaryti perteklinei oro drėgmei konstrukcijose. Dažniausiai naudoju tokią pat proporciją kaip ir plaušmoliui ruošti: 15-25% molio ir 75-85% betonavimui skirto žvyro. Skirtumas tik tame, kad pridedu daugiau vandens. Plaušmolį ruošiant sienoms, kuo jis skystesnis, tuo sunkiau formuoti sieną kol jis išdžius. Kitaip, molio aslai, jums reikia išlieti grindis, todėl mišinys turi būti skystas ir lajus (naudoju šokoladinio pudingo konsistencija). Jei naudoju lokalų molingą dirvožemį, būtinai persijoju stambiu, iki 1,5cm sietu. Tokiam mišiniui reikės ilgesnio rišančio pluošto ir kuo daugiau jo, nes jis padeda išlaikyti grindis vientisas, neskilinėja. Aš naudoju šiaudus, nes jo pilna mūsų regione.
Šio sluoksnio klojimo procesas pakankamai lengvas. Paimkite kažkiek mišinio ir dėkite jį pradedant nuo tolimiausio grindų kampo, nuo kurio ir pradėsite. Įsitinkinkite, kad visu perimetru turite aukščio atžymas (tai gali būti įtaisytos lygio lentelės pakraščiuose arba lazerio liniuotė). Svarbu itin gerai užpildyti mišiniu kampus. Molio aslos mišinio išliekite šiek tiek daugiau nei pageidaujamas aukštis. Vėliau su ilga liniuote ar tiesiog lygia lenta braukite per nustatyto lygio lenteles link savęs. Tokiu būdu jus gausite norimo aukščio sluoksnį. Kuo ilgesnė liniuotė, tuo daugiau darbo rankų jums reikės. Susikaupusią nubrauktą mišinio dalį atidėkite į šoną arba užpildykite duobutes, jei jos atsiranda, kad išlyginti paviršių. Išlyginę paviršių kurį pasiekiate, tęskit tokiu pat būdu toliau išėjimo link. Baigę palikite grindis džiūti (neleiskite joms užšalti kol pilnai neišdžiūvo). Nesibaiminkite, jei nedideli daigeliai pradės dygti, tiesiog grudai supainiojo jūsų grindis su daržu. Kai tik molio asla išdžius, daigai nudžius, palikdami savo šaknis kaip rišamąjį pluoštą.
Kitas variantas šiam sluoksniui (pagrindui) – plaušmolio plytos. Naudokite tokį pat mišinį, suformuokite plytas ir palikite jas džiūti saulėje. Patogumas tame, kad nereikia laukti kol grindys išdžius, galite tęsti darbus patalpoje. Kai tik plytos išdžius, sudėkite jas lygiai ant išlyginto smėlio, kaip šaligatvio plyteles.
#6: Lyginamasis sluoksnis
Yra keletas metodų šiam sluoksniui atlikti. Šį sluoksnį aš tolygiai išlyginu ir kai jis išdžius, šlifuoju. Kitu atveju, galima jį maksimaliai gerai sulyginti ir sekančiu sluoksniu priduoti jam norimą tekstūrą ar raštą. Šlifuojant paviršių išvengiama papildomo lyginamojo sluoksnio. Dedant ploną papildomą dekoratyvinį sluoksnį lengviau suformuoti norimą tekstūrą, nei iš karto ant storo sluoksnio. Patys galite nuspręsti kaip jums patogiau… Bet kuriuo atveju, šio sluoksnio tikslas yra galutinai išlyginti grindis. Pirmam sluoksniui nedideli nelygumai nėra problema, bet padėjus šį sluoksnį nelygumus matysite ilgai.
Procesas
Šiam sluoksniui naudojame tą patį mišinį kaip ir pagrindui, tik su keliomis modifikacijomis: jei naudojamas vietinis molingas dirvožemis, reikia persijoti 6mm sietu ir naudoti trumpus šiaudus (iki 2 cm). Smulkesni priedai leis išgauti tolygų švelnų galutinį paviršių. Ne visada naudoju šiaudus, ne visiems tai patinka. Jei nenaudosite šiaudų, būtinai reikia rasti tinkamą molio ir žvyro santykį. Padarykite keletą bandymų ant grindų skirtingais santykiais ir stebėkite kaip jie džiūsta. Jei paviršius šiurkštus ir silpnas, reiškia mažai molio. Jei sutrūkinėjo, tada – mažai žvyro.
Paimkite šiek tiek mišinio ir įsitikinkite, kad jis gana riebus. Drėgmės – tiek kad, jei suspaudi, jis išlaiko formą, o jei truputi pajudini, pradeda težti. Įsitikinkite, kad visos aukščio atskaitos atžymos yra vietoje. Naudoju tokio storio lentas, kokio storio noriu gauti sluoksnio storį (žr. nuotraukoje) Pradėkite nuo tolimiausio taško ir judėkite link išėjimo. Dirbkite tokiu atstumu, kad pasiektumėte ranka aplink save. Medine trintuve, arba plienine mentele idealiai išlyginkite paviršių. Pabaigoje įtrindami drėgną paviršių jūs ištraukiate vandenį kartu su molio dalelėmis, kurie sudaro itin dailų baigiamąjį paviršių. Tačiau nereikia persistengti, nes išgaravęs vanduo gali palikti duobutės, o molio perteklius suskilinėti bedžiūstant. Pabaigai, po to kai paviršius apdžiuvo ir šiek tiek sukietėjo, tiek kad vos galėtumėte jame įspausti piršto antspaudą, reikės jį poliruoti. Sudrėkinkite nedidelį aslos plotelį ir greitais sukamaisiais judesiais trinkite paviršių plienine arba plastikine mentele. Nuo sudaromo slėgio, drėgmė keliaudama per paviršių užlygina visokius mikrotrūkimus ir nedailumus. Tuo metu dar galite išgauti norimą tekstūra, tačiau nelaukite kol visai uždžius, nes tada molis sukietės ir poliravimą teks praleisti. Neleiskite molio aslai užšalti tol kol ji pilnai neišdžius.
#7: Pabaiga
Yra keletas būdų kaip pabaigti jūsų dailią molio aslą. (Pastebėjote, kad natūralioje statyboje nėra vienodų sprendimų?). Jei pasirinkote dėti baigiamąjį molio sluoksnį, turite du pasirinkimus: dėti 3mm baigiamąjį sluoksnį, panašiai kaip molio tinką, tik ant grindų. Dėti 1-4 sluoksnius molio dažų. Kai jie išdžius impregnuokite jį.
Jei norėsite šlifuoti, tuomet kai tik išdžius molio asla reikės ją impregnuoti. Aliejus sutankina viršutinį molio sluoksnį taip padarydamas jį labiau atsparų įbrėžimams, apsaugo nuo dulkėjimo, sumažina vandens sugertį. Dažniausiai naudojami natūralūs kietėjantys aliejai, kurie reaguodami su deguonimi kristalizuojasi sudarydami kietą, vandeniui atsparų sluoksnį. Tokie aliejai yra: linų sėmenų, kanapių, tungų, graikinių riešutų ir kt. aliejai. Aliejai dengiami keletą sluoksnių, ir kiekvienas iš jų skiedžiamas tirpikliu tam, kad giliau įsigertų į molio aslą. Dažniausiai naudojami tirpikliai: limoneno tirpikliai arba mineraliniai tirpikliai (naftos pagrindu). (Labiausiai intriguojantis impregnantas man – karvės šlapimas, taip taip…tai tradiciškai naudojama Afrikoje, o rezultatas tiesiog stulbinantis). Taip pat galite įdėti natūralių pigmentų, jei molio aslą norėtumėte šiek tiek paspalvinti.
Dažniausiai naudojami sluoksniai impregnuojant molio aslą:
1 sluoksnis – grynas aliejus (1 litru padengsite apie 4-5 kv.m.);
2 sluoksnis – 80% aliejus ir 20% tirpiklis;
3 sluoksnis – 60% aliejus ir 40% tirpiklis;
4 sluoksnis – pasirinktinai, jei labai didelis srautas arba nešasi daug drėgmės, tuomet 40% aliejus ir 60% tirpiklis.
Pabaigai pasirinktinai naudojamas bičių vaškas, jei norite itin malonaus paviršiaus, tarsi odinio, tuomet rekomenduojama.
Pastaba dėl kvapų…aliejai kietėdami oksiduojasi. Tai cheminis procesas, kurio metu išsiskiria sudėtinės aldehidu dujos. Aldehidai techniškai yra LOJ, tačiau iš natūralių aliejų išsiskiria itin mažas toksinių medžiagų kiekis lyginant su formaldehidais, kurie yra karcinogenai. Bet kuriuo atveju kvapas gali šiek tiek trukdyti (ypač linų sėmenų aliejus), o žmonėms turintiems problemų su kvėpavimo takais gali sukelti diskomfortą.
Rekomenduojama literatūra:
Sukita Reay Crimmel and James Thomson
„Earthen Floors: A Modern Approach to an Ancient Practice”
Vertimas iš Build Naturraly Blog
Autorius: Sigi Koko
Agnė
Sveiki, ar galima daryti aslą jei jau yra išlietos betoninės grindys? Dėti polisterolį šildymui ir lieti molio mišinį?