Kvėpuokite lengvai ir atraskite natūralų molio tinko grožį

Autorius - Clare Whitney, Clayworks 

Universalusis molio tinkas virsta grožiu.

Nuotr. Kompanijos Clayworks autoriniai darbai su molio tinku. Clayworks

Molis – viena iš seniausių statybos medžiagų, ir viena iš labiausiai natūralių. Mineralai, daugiausia lauko špatas - dažniausiai Žemės paviršiuje sutinkamas mineralas. Molio tinkai - tai molingo grunto mišinys su priedais ir natūraliu rišančiuoju plaušu. Tai lengvai išgaunama žaliava. Mus domina labiausiai tokios jos savybės kaip: plastiškumas, lankstumas kol šlapias ir kietumas išdžiūvus.

Iki šių dienų visame pasaulyje molis yra išgaunamas ir naudojamas statybose.

Naujos technikos ir geocheminių procesų supratimas leidžia molį naudoti kaip perspektyvią alternatyvą modernioms, daug resursų reikalaujančioms statybinėms medžiagoms. Šiuolaikiniai molio mišiniai yra pateikiami paruoštuose mišiniuose. Naujai atrandamos molio tinko panaudojimo galimybės kaip itin madingos ir nuostabaus grožio medžiagos.

Norint paruošti molio tinką tereikia jį sumaišyti. Jis neturi sintetinių priedų ir naudojami tik natūralūs pigmentai norimai spalvai išgauti. Dėl skirtingos sudėties molio mineralų gali būti skirtinga reakcija maišantis su vandeniu. Šiuolaikiniai molio tinkai buvo itin kruopščiai ištyrinėti, tobulinti ir išbandyti.

 3 svarbiausios molio tinkų savybės
  1. Natūralus grožis.Unikali, molio tinko žemės tekstūra yra neįtikėtinai graži. Prabangi apdaila ir painių detalių gausa patraukia ne tik šeimininkų, bet ir architektų bei interjero dizainerių širdis ir protus visame pasaulyje. Molio tinkai pažadina išskirtinį emocinį ryšį su pastatu.
  2. Dizaino laisvė. Kadangi moliui nereikalinga cheminė reakcija tam, kad jis sukietėtų, jis išlaiko savo tekstūrą ir skulptūrinius bruožus. Taip pat, be mažiausios žalos aplinkai ar pastato gyventojams galima perdaryti sienų apdailą, ir suteikti jai madingo interjero vaizdą.
  3. Sveikas oras. Daugėja įrodymų, kad patalpų drėgmė, grybelis įtakoja žmogaus sveikatą. Sausos patalpos smarkiai sumažina astmos ir kitų imuninės sistemos ligų susirgimo galimybę. Geriausi parodymai žmogaus sveikatai yra kuomet vidaus patalpų drėgnumas išlaikomas 40-60% ribose. Molio tinko „troškulys“ drėgmei reiškia, kad jis sugeria ir saugiai sulaiko drėgmės garus savo molekulinėje struktūroje kai santykinis drėgnumo lygis padidėja, ir išlaisvina atgal į aplinką, kuomet jis sumažėja.

Nuotr. molio tinko savybės. Clayworks

Sveiki pastatai

Labiausiai žavinti molio savybė, tai jo sugebėjimas sugerti ir atiduoti drėgmę iš/į aplinką bei išlaikyti ją savo porų struktūroje. Molio tinkas yra hidrofiliškas (mėgstantis vandenį) ir higroskopiškas (gali sugiai jį išlaikyti). Be viso ko, tuomet kai jis įsileidžia drėgmę į savo struktūrą, molio molekulės išbrinksta, tokiu būdu blokuodamos tolimesnį drėgmės patekimą pro jų struktūrą. Taip suformuojamas vandeniui atsparus barjeras. Tokia savaime izoliuojanti savybė gali apsaugoti drėgmės patekimą į sienos konstrukciją. Tačiau ši savybė gali išlaikyti tik ribotą drėgmės kiekį, ir jokiu būdu ne tekanti paviršiumi vandenį.

Molio tinkai gali išpildyti neribotą dizaino laisvę

Ozonas – puikiai visiems žinomas teršalas, paveikiantis žmogaus sveikatą, sukelia kvėpavimo takų ligas, astma ir t.t. Sąveikaujant su ozonu mums įprasti produktai išskiria toksiškas medžiagas: baldai, kilimai, valymo skysčiai ir kt. Elektromagnetiniai įrenginiai taip pat turi įtakos mūsų sveikatai. Dr Ričardas Corsi ir E. Doulingas iš Teksaso universiteto atlikę bandymus, teigia: „patalpoje, kurioje būta ozono ir kilimas molio tinkas reikšmingai pagerino oro kokybę ir sumažina formaldehidų koncentraciją“.

Formaldehidas – tai 1B kategorijos karcinogenas, gali sukelti odos niežėjimą ir kvėpavimo takų dirginimą. Tyrimo autoriai įspėja, kad būtina atlikti tolimesnius bandymus, tačiau pirminiais pastebėjimais - molio tinkas yra puiki medžiaga naikinti patalpų teršalus.

Molio savybė absorbuoti drėgmę ne tik padeda sustabdyti jos patekimą į gilesnius pastato konstrukcijos sluoksnius, bet taip pat ir reguliuoti santykinį drėgnumo lygį patalpos viduje ir apsaugoti viduje esančius objektus.

Taigi, muziejams, meno galerijoms, bibliotekoms ir archyvams molio tinkas turėtų padėti išsaugoti viduje esančius daiktus.

Sveika planeta

Diagramoje pavaizduotas anglies dvideginio kiekis, kuris panaudotas molio tinkui pagaminti lyginant su tipine medžiaga sienos apdailai. Molio tinko gamybos procesas ganėtinai paprastas - jį reikia tiesiog sumaišyti, o tam sunaudojama santykinai mažai energijos. Taip pat nesusidaro jokių atliekų, kurias užkasama atgal į žemę. Molio tinke nėra sintetinių sudėtinių dalių ir išmetama mažiau anglies dvideginio jo išgavimui ir gamybai negu kitoms statybinėms medžiagoms.

Nuotr. Molio tinko gamyboje pagamintas CO2 kiekis lyginant su gipsinio tinko gamyba. Clayworks

Molio tinkai yra ten kur sveikata dera su grožiu, kur mokslas eina išvien su gamta. Tai super natūrali medžiaga kuri iš tiesų sprendžia problemas, ir tik dabar turi galimybę suformuoti naują supratimą interjero apdailos srityje.

Autorius - Clare Whitney, Clayworks 

Originalus tekstas: Koru architects

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.