Tinkavimas

Ištraukos iš knygos "Statau šiaudinį namą. Praktinis sveiko būsto statybos vadovas. 50 kv.m., šiaudinio namo projektas"

Autorius: Raimondas Bružas

...

05 TINKAVIMAS

Molio tinku tinkuotas sienas vis dažniau renkasi ne tik šiaudinių namų statytojai, bet tokiu tinku neretai tinkuojamos ir mūrinių, įprastų karkasinių ar net rąstinių namų sienos. Apie geras natūralaus molio tinko savybes, kurios daro didžiulę teigiamą įtaką namų mikroklimatui ir gyventojams, prirašyta nemažai gerų straipsnių. Todėl čia didesnį dėmesį skirsiu tinkavimo technikoms ir metodams.

Yra bent keletas strategijų ir būdų, kaip nutinkuoti sienas molio tinku šiaudinio namo viduje. Pats paprasčiausias ir dažniausiai literatūroje apie natūralią statybą ir medžiagas randamas būdas yra savo sklype iškasto arba iš netoli atsivežto iškasto molingo grunto panaudojimas sienų tinkavimui. Toks būdas, ko gero, labiausiai priimtinas ekologiškumo entuziastams ir romantikams. Savo šiaudinio namo sienas išorėje bei viduje ir aš tinkavau molingu gruntu, kurio atsirado iškasus šulinį. Nors romantikos ir pasitenkinimo tinkavimo metu netrūko, šiai dienai rinkčiausi sauso molio miltelius ir kokybišką švarų žvyrą bei smėlį arba jau paruoštą molio tinko mišinį. Priežastis paprasta - molingas gruntas turi daug organinių priemaišų ir akmenukų, kurie apsunkina tinkavimo procesą. Sudžiūvusį tokį gruntą sunku išmaišyti ir tolygiai užtepti ant sienos. Molio procentinis kiekis grunte gali būti nesunkiai nustatomas stiklainio pagalba. Jei minėtu būdu ištyrus molingą gruntą paaiškėja, kad molio koncentracija yra santykinai didelė, tikėtina, kad atsiras nepageidaujamų molio tinko įtrūkimų jam džiūstant ant sienos. Molingo grunto paruošimas ir tinkavimas juo yra ženkliai imlesnis darbui nei dirbant su sausų molio miltelių tinku. Sienų tinkavimui naudojant iškastinį molingą gruntą, molio kiekis jame netūrėtų būti mažesnis nei 15-18 proc. Norint, kad molingo grunto paruošimas ir naudojimas būtų lengvesnis, rekomenduoju jį užmerkti vandenyje didesnėje talpoje dieną ar dvi prieš naudojimą.

...

Konstruktyviai, šiaudinis namas yra laikomas karkasiniu namu (išskyrus bekarkasę sienų sistemą), kurio šiltinimui naudojami šiaudai. Karkasinių namų konstrukcijoje ir apdailoje dažnai naudojamos medžiagos, kurios neturi pakankamai gerų savybių kaupti šilumą ir vėliau, pasikeitus šiluminei pusiausvyrai, ją tolygiai atiduoti į patalpų vidų. Dėl to nukenčia gyvenimo tokiame name komfortas, nes vidaus patalpų temperatūrų svyravimai yra didesni, kai namas šildomas su pertraukomis. Statant šiaudinį namą, vidaus patalpų šiluminė masė padidinama sienas tinkuojant storu molio tinko sluoksniu. Bendras visų tinko sluoksnių storis turėtų būti ne mažesnis nei 3 cm. Praktikoje neretai siekia 5 cm ir daugiau. Užtepti tokio storio tinko sluoksnį vienu tepimu ir užtikrinti, kad jis džiūvant nesuskilinės - sudėtinga ar net neįmanoma. Iš čia kyla antras labai svarbus principas, kurio reikėtų laikytis tinkuojant sienas. Tinkavimas turėtų vykti etapais, vienu metu tepant ne storesnį nei 1-1,5 cm storio sluoksnį. Kitą sluoksnį tepti, kai ankstesnis sluoksnis pilnai išdžiūvęs. Tinko armavimui naudojant šiaudus, kaip parodyta toliau esančiuose puslapiuose, antrasis sluoksnis gali būti šiek tiek storesnis nes nemažas šiaudų kiekis tinke neleis suskilinėti net ir storesniam sluoksniui ar daugiau molio sudėtyje turinčiam tinkui. Tinkuojant šiaudines sienas, visą molio tinko storį paprastai sudaro trys sluoksniai, o ketvirtasis būna galutinė tinko apdaila, - apdailinio balto/pigmentuoto molio tinko sluoksnis arba molio dažai. Jei statytojas nenori šviesių sienų, rudo molio tinkas taip pat gali būti galutinė sienų apdaila.

...

Šiaudines sienas statant viengubo karkaso metodu, lengviau išgauti dinamines sienų ir kampų formas. Tačiau, jei sienų statybai buvo naudojamas dvigubo karkaso metodas arba šiaudų skydai, langų ir durų angokraščių užapvalinimui galima naudoti nendres arba nuimti kampus kampiniu šlifuokliu. Jei norite labai užapvalintų kampų, vidinių sienų karkasu suformuojamas durų ir langų angas galima daryti šiek tiek platesnes. tuomet nendrėmis, metaliniu tinkleliu ar molio tinko ir šiaudų mase suformuosite norimo apvalumo kampus. Nedidelį kampų užapvalinimą, jei reikia, atlieku antrojo tinko sluoksnio tinkavimo metu, naudodamas šiaudų ir molio tinko masę. Ne visiems žmonėms užapvalinti angokraščių kampai patinka. Taip pat dažnai kaip ir užapvalintus, statytojai renkasi stačius kampus. Esant poreikiui, sienas ir kampus šiaudiniame name galima padaryti ypač lygius. Darbus atliekant savomis rankomis ir neturint tinkavimo įgūdžių, labai lygias sienas išgauti gali būti sunkiau. Tokiu atveju, darbą siūlyčiau patikėti profesionaliems tinkuotojams. Tačiau dažnai, ir ypač darbus atliekant savomis rankomis, tikslus išgaunamas kampų užapvalinimas nėra žinomas iki tol, kol užtepamas galutinis tinko sluoksnis. Jei kampų apvalumui ar statumui neturite griežtų išankstinių nuostatų, "gerai bus taip, kaip gavosi" rezultatu tikrai liksite patenkinti.

Pasirinkus rudo molio sienas papildomai tinkuoti apdailiniu tinko sluoksniu, jo spalva, paviršiaus tekstūra bei įvairios estetinės detalės gali būti pasirenkamos iš daugybės galimų variantų, kurių keletą pateikiu šiame skyriuje. Įdedant savo rankų darbo ir kūrybiškumo, molio tinku tinkuota siena gali virsti unikaliu meno kūriniu.

...

Vietoj apdailinio apdailinio tinko sluoksnio sienų apdailai taip pat galite naudoti molio dažus. Baltų ar pigmentuotų molio dažų nesunkiai įsigysite Lietuvoje. Savo šiaudinio namo sienoms naudojau būtent tokią apdailą. Praktiniu požiūriu, molio dažai man atrodo labai tinkamas sprendimas, ypač jei šeimoje auga mažamečių vaikų ar laikoma gyvūnų. Apipeštas ar kailiu nutrintas sienas nesunkiai atnaujinsite savo jėgomis, nešvarias vietas nudažydami papildomu molio dažų sluoksniu. Nešvarias vietas uždažant tokia pačia molio dažų spalva kaip ir visa siena, skirtumo tarp skirtingų dažų sluoksnio nesimato. Savo namuose visada turiu nedidelį sausų molio dažų kiekį, ir sumaišęs su vandeniu, naudoju sienų atnaujinimui.

...

Jei prieš penkerius metus, kai pradėjau statyti savo šiaudinį namą, būčiau turėjęs tokį panašų techninį vadovą kaip ši knyga, statybos procesas man būtų buvęs lengvesnis ir kai kurios konstrukcinės namo dalys tinkamiau įgyvendintos. Tikiu, kad įžvalgų, patarimų ar bent gražių paveikslėlių čia ras ne tik planuojantys šiaudinį, bet ir planuojantys kitokių konstrukcijų būstą.

Ištraukos iš knygos "Statau šiaudinį namą. Praktinis sveiko būsto statybos vadovas. 50 kv.m., šiaudinio namo projektas"

Autorius: Raimondas Bružas

www.statausiaudininama.lt

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.