Molio asla arba molinės grindys yra universalios, jas galima įrengti beveik bet kur, bet ne visur. Sunku išvardinti vietas kur galima ar kur nepatartina jų naudoti, bet įgavus supratimą apie molinių grindų savybes, galėsite tinkamai jas įsirengti savo namuose.
Pagrindinės molio aslos savybės:
- Tekstūra
- Lygumas
- Kietumas
- Svoris
- Atsparumas drėgmei
- Toksiškumas
- Degumas
- Kvapas
- Spalva
- Storis
- Įrengimas ir džiuvimo laikas
- Įtrūkimai
- Kaina
Tekstūra (šiurkštumas, švelnumas, blizgumas, matiškumas)
Galutinis molio aslos vaizdas priklausys nuo medžiagų, kurias naudosite ir kaip atliksite baigiamąjį sluoksnį. Pagrindinės medžiagos: smėlis, molis, rišantysis pluoštas, gali būti labai skirtingi pagal savo dydį ar tekstūrą, nuo itin smulkaus iki labai šiurkštaus. Dideli smėlio grūdeliai sudarys labiau šiurkštų, porėtą paviršių, o smulkus – švelnų ir glotnų. Taip pat ir grindų mišiniai su didesne molio koncentracija turės mažiau porėtą paviršių. Dauguma naudojamo rišančiojo pluošto bus matoma ant paviršiaus, didesnės ir ilgesnės dalelės suformuos ryškesnę paviršiaus faktūrą, tuo tarpu mažesnės bus mažiau pastebimos.
Paviršiaus geležinimas – pasirenkamas, norint švelnesnio paviršiaus, nes didesnės smėlio dalelės įspaudžiamos gilyn, o ypač smulkios molio dalelės ištraukiamos į paviršių. Jei praleisite šią dalį, aslos paviršius bus labiau šiurkščios tekstūros. Galiausiai, vaškuojant molines grindis, išgausite skirtingus blizgumo lygius. Priklausomai nuo naudojamų produktų, paviršius daugiau-mažiau blizgus ar matinis.
Lygumas
Molio aslos dažniausiai atliekamos rankomis, įvairių trintuvių pagalba, todėl paviršius lieka subtiliai nelygus. Nedideli iškilimai ir duobelės, regimos iš arti arba juntamos liečiant, suteikia grindims natūralumo ir organiško grožio. Tai, kad jos nėra tobulai lygios nereiškia, kad molio aslos aukštis visu perimetru skiriasi. Statant baldus, dėl paviršiaus bangavimo, baldai su kojelėmis gali šiek tiek sūpuoti. Tai lengvai išsprendžiama šiek tiek patraukus baldus bet kuria kryptimi, arba pakišant kelių milimetrų padelį.
Kietumas
Iš pirmo žvilgsnio, molio asla dažnai painiojama su betoninėmis grindimis. Jos – lygios, vientisos ir kietos. Pažvelgus iš arčiau pastebėsite, kad molinės grindys nėra tokios jau lygios ar tokios kietos, kaip betoninės. Jų kietumas gali būti prilyginamas medinėms grindims: kietesnės nei pušinės, bet ne tokios kietos kaip ąžuolinės. Išdžiovintos impregnuotos molinės grindys turi plastiškumo (dažnai palyginama su tradiciniu linoleumu, kuris buvo gaminamas iš linų sėmenų aliejaus), ir labiau tikėtina, kad nuo didesnių apkrovų ar smūgių jos įsispaus, nei suskils. Tačiau dėl savo sąlyginio švelnumo, molinės grindys nėra tinkamos erdvėms kur ant grindų dažnai krenta sunkūs daiktai, pvz., dirbtuvėse ar pan.
Svoris
Molio asla liejama iš molio ir smėlio mišinio, dažniausiai nuo 2 iki 3 cm storio. Vidutiniškai 2,5 cm storio aslos kvadratinis metras sveria apie 45 kg. T.y. panašiai kaip ir tokio pat storio betono ar plytelių grindys. Svoris nėra svarbus, jei įrenginėjate grindis ant betoninės perdangos ar sukietinto grunto, tačiau labai svarbus faktorius, jei jos bus ant medinio karkaso. Dauguma tradicinių namų – mediniai. Daugiau grindų svorio reiškia didesnes apkrovas konstrukcijoms ir pamatams. Nepakankamai atsparios konstrukcijos gali išlinkti, o molinės grindys sutrūkinėti ar lūžti. Visais panašiais klausimais būtina konsultuotis su namų projektų rengėjais, konstruktoriais, architektais ar pan.
Atsparumas drėgmei
Natūraliai atsirandantis klausimas apie molines grindis „kas nutinka kai jos sudrėksta?“. Dažniausiai žmonės įsivaizduoja, kad molinės aslos yra dar vis plūkamos „meškomis“ kaip kadaise, ir tai – tiesiog, išdžiovintas stabilizuotas molio mišinys ant grindų. Šiuolaikinės molio aslos arba molinės grindys yra gaminamos iš tų pačių medžiagų, tačiau baigiamos kruopščiai impregnuojant kietėjančiu aliejumi ir vaškuojama tam, kad sukurti kietą, atsparų drėgmei, plaunamą paviršių. Atsitiktinai išliejus stiklinę vandens ar vyno ant molinių grindų, jų nesugadins, tačiau perdėta, ilgai trunkanti ar pasikartojanti drėgmė gali pakenkti. Ten kur pastoviai, pakartotinai gali patekti vanduo, molio grindis įrenginėti nerekomenduojama, pvz., lauke, prie baseino, prie vonios, dušuose. Yra daugybė pavyzdžių kur vonios kambariuose ar virtuvėse aslos puikiai laikosi. Virtuvėje, nuo riebalų gali likti dėmės, bet jos pradingsta su laiku arba iš naujo padengus aliejumi. Dėmės taip pat gali atsirasti neišvalius laiku naminių gyvūnų šlapimo.
Toksiškumas
Šiandien vis daugiau kenksmingų cheminių darinių keičia tradicines statybines medžiagas. Žmonės susirūpinę dėl jų poveikio dažnai atsisako naudoti jas savo namuose. Molinių grindų mišiniai susideda tik iš natūralių, nekenksmingų medžiagų: molis, smėlis, rišamasis pluoštas. Spalvoms išgauti rekomenduojama naudoti natūralius pigmentus iš ochros ir oksidų. Dauguma kitų komerciniams tikslams naudojamų pigmentų gaminami naudojant pavojingus cheminius procesus. Didžiausią grėsmę įrenginėjant molines grindis kelia džiūstantys aliejai ir jų priedai, kurie naudojami impregnuoti molines grindis, todėl būtina rinktis juos be cheminių priedų, sunkiųjų metalų. Net ir natūralūs tirpikliai turi natūraliai atsirandančių LOJ (lakiųjų organinių junginių), per kelias dienas išgaruoja. Todėl būtina darbo metu naudoti kvėpavimo takų apsaugos aparatus. Išdžiuvus ir išgaravus tirpiklių garams, jokių kenksmingų medžiagų ir grėsmės nelieka. Daugumoje atvejų pabaigai naudojamas natūralus vaškas, toks pat kaip ir medinėms grindims. Įsirengti natūralias molinės grindis malonus darbas ne tik dirbantiems, bet ir namų šeimininkams.
Degumas
Molinių grindų mišinio pagrindą sudaro smėlis ir molis – medžiagos, kurios tiesiog yra nedegios. Rišantysis pluoštas teoriškai gali degti, bet jis įmaišytas į nedegų molio ir smėlio mišinį. Impregnuojantys aliejai yra degūs kol jie oksiduojasi, todėl turėtų būti prižiūrimi. Dėl molio aslų atsparumo degimui jos puikiai tinka grindims aplink krosnis, virykles, židinius, tačiau būtina įvertinti kokios buvo panaudotos izoliuojančios medžiagos. Molinės grindys gali sulaikyti karštį tik kurį laiką, todėl tai nėra tinkama apsauga nuo ugnies. Kiekvienu atveju būtina konsultuotis su židinių, krosnių įrengimo specialistais.
Kvapas
Pilnai išdžiovintas molinių grindų mišinys neturi jokio kvapo, nebent tik aliejus ar vaškas turi savitą kvapą. Sakų, riešutų kvapą skleidžiantis linų sėmenų aliejus išgaruos su laiku. Kiek ilgai laikysis kvapas, priklauso nuo grindų apimties, vidaus temperatūros, kiek giliai įsiskverbė aliejus ir ventiliacijos. Daugumoje atvejų žmonėms kvapas netgi patinka.
Spalvos
Molinių grindų spalva gali būti pasirenkama iš daugybės natūralių molių, smėlių ar pigmentų spalvų palečių. Natūralios molių spalvos gali būti juoda, pilka, purpurinė, raudona, oranžinė, geltona, žalia ar ruda. Kitos spalvos gali būti išgaunamos į molio aslos mišinį arba aliejų pridėjus pigmentų. Kūrybiškumui nėra ribų. Tik keletas dalykų, kurių nereiktų pamiršti, kad molinės grindys yra palyginus tamsios, ir impregnuojant aliejais, jos taps tamsesnėmis, nei buvo sausos.
Storis
Molinių grindų storis gali būti nuo 1 cm iki 8 cm, todėl labai svarbu įvertinti visus su grindų lygiu susijusius elementus: slenksčius, lubų aukštį, santechniką, stalviršius ir kitus baldus. Taigi, prieš pradedant įrenginėti molio aslą, būtina apsispręsti dėl jos storio.
Įrengimas ir džiuvimo laikas
Molinių grindų įrengimas trunka nuo dviejų iki keturių savaičių. Tai reiškia, kad tiek laiko visiškai negalėsite naudotis patalpomis, kuriose išlieta molio asla. Pats liejimo procesas dažniausiai užtrunka vieną dieną, na nebent plotas yra labai didelis, arba darbuotojai linkę dažnai ilsėtis, tokiu atveju galima palikti taip vadinamus „šlapius kraštus“ ir tęsti darbus kitą dieną. Geležinimas, aliejavimas, vaškavimas taip pat trunka po vieną dieną. Daugiausiai laiko molio asla džiūsta. Po molio mišinio išliejimo, džiuvimas trunka gerą savaitę. Impregnavus aliejais, taip pat savaitę. Po vaškavimo, būtina lukterti dar 3-5 dienas. Kadangi džiuvimas atima daugiausiai laiko, šį procesą galima šiek tiek paspartinti panaudojant įvairius oro ventiliatorius, šildytuvus, drėgmės siurblius.
Įtrūkimai
Molinės grindys, tai vientisa monolitinė masė. Įtrūkimai gali atsirasti dėl įvairių priežasčių kaip ir visoms kitoms lietoms grindų sistemoms, kaip pvz., betoninėms grindims. Taip atsitinka dėl konstrukcinių judesių, temperatūrinių šuolių, grindų lygių nevienodumo, neteisingos mišinio sudėties. Trumpai tariant, „įtrūkimai nutinka“. Keletas nedidelių trūkių, tikrai, nėra grindų silpnumo ar kokybės rodiklis, tai – daugiau estetikos klausimas. Jie molio aslai priduoda daugiau natūralumo ir grožio.
Kaina
Yra susiformavusi nuomonė, kad natūralios statybos technologijos yra pigios, tačiau tai nėra tiesa. Jos tokio gali būti, jei planuojate visus darbus atlikti patys, nuo medžiagų gavybos, atvežimo, maišymo ir grindų įrengimo. Tokiu būdu sutaupysite pinigų, bet ne laiko. Balansavimas tarp to ką darysite patys, kokiems darbams samdysite darbuotojus ar įsigysite jau paruoštus pusgaminius – didžiausias iššūkis kiekvienam statytojui nepriklausomai nuo to koks tai projektas.
Molinių grindų privalumas yra tame, kad beveik visas medžiagas galima gauti dykai, arba pakankamai pigiai, jei įdėti pastangų. Pagrindines sudedamąsias dalis: smėlį, molį, plaušą ir vandenį tikrai galite rasti netoliese, arba nebrangiai įsigyti. Apdirbti gautas medžiagas gana nesudėtinga, tai tikrai gali atlikti kiekvienas, tačiau reikalauja daug laiko. Kaip alternatyva, gali būti jau paruoštas molio aslos mišinys, tuomet nereiks gaišti laiko, ar samdyti darbininkų. Kitos sudedamosios dalys – aliejus, pigmentai, vaškas – brangesni ir jų beveik neįmanoma gauti nemokamai. Jei vaško ir pigmentų galima atsisakyti, tai aliejus yra būtinas, jei norite, kad molinės grindys taptų atsparios ir tarnautų jums tikrai ilgai.
Literatūra:
Gediminas
Sveiki domina molio grindu gamyba.Kvadrato kaina
molioklubas
Sveiki. Paskambinkite nurodytu tel.nr., bus lengviau aptarti šį subtilų klausimą 🙂
Lina Vosylienė
Reikia atnaujinti Klojimo teatro molinę aslą (90 kv. m.). Kiek tai galėtų kainuoti ir kiek laiko atnaujinimas truktų?
molioklubas
Sveiki,
paskambinkite mums nurodytu tel. Ačiū