Apie hikaru dorodango

"Tai kažkas tokio paprasto ir tobulo, kad atrodo, tas daiktas turėtų būti pats svarbiausias arba visiškai nieko vertas...“ – Viljamas Gibsonas

Viljamas Gibsonas taip kalba besigrožėdamas hikaru dorodango elegancija. Jo esė „TATE Magazine“ žurnale, „Spinduliuojantis žemės kamuolys: Viljamo Gibsono žvilgsnis į japonų tobulybės siekimą“ apie Japoniją apėmusią maniją taip paveikė mane pirmą kartą".

Hikaru dorodango (vertimas iš japonų kalbos – „blizgantis žemės koldūnas“) – tai žemės rutulys, rankomis suformuota ideali sfera, išdžiovinta ir nupoliruota iki nerealaus spindesio. Procesas yra labai paprastas, tačiau rezultatas – stebinantis tarsi alchemija.

Tiksli hikaru dorodango kilmė nežinoma, tačiau Japonijos vaikų tarpe ši tradicija yra vis dar gyva. Profesorius Fumio Kayo iš Kijoto Pedagogikos Universiteto išstudijavęs vaikų žaidimo psichologiją ištobulino paprastą dorodango techniką. Japonijos medijos pagalba Kayo prikėlė ir išplėtojo šią tradiciją iki pasaulinio fenomeno lygio.

Perskaitęs Gibsono esė, pabandžiau ir pats padaryti dorodangą. Pirmieji kartai buvo labai grubūs. Po kokių trisdešimties bandymų,

pavyko padaryti kažką panašaus į dorodangą, nors kiekvieną kartą prieš akis turėjau Kayo instrukcijas. Kaip ten bebūtų, netgi labiausiai nepavykęs bandymas man buvo mielas ir brangus, nes dariau jį aš pats. Tas įtraukiantis smalsumas darant dorodangą, apie kurį rašo savo veikale Kayo, ir yra tai kas daro hikaru dorodangus ypatingais.

Paskutinius penkis metus eksperimentavau su dorodangais, ir mane labiausiai nustebino tai, kaip tokie daiktai, sukurti iš tokios paprastos medžiagos gali būti beveik ideali proceso tobulinimo išraiška. Per šį laiką, aš atradau naujų technikų, jūs galite rasti jas kūrybos skyrelyje. Galerijoje eksponuojami dorodangai padaryti iš skirtingo grunto, rasto netoli Albukerkės miesto, Niu Meksiko valstijoje.

Jei tai pirmoji jūsų pažintis su hikaru dorodango, galite paskaityti daugiau sekdami nuorodas puslapyje. Gibsono esė galite rasti jo straipsnių kolekcijoje. Tačiau svarbiausia, noriu padrąsinti jus pabandyti padaryti hikaru dorodango patiems.

VIDEO

Instrukcija norintiems pasidaryti dorodangą:

1 žingsnis: pasidarykite mišinį

Švarioje talpoje sumaišykite šiek tiek žemių ir vandens. Vandens kiekis skiriasi priklausomai nuo grunto tipo. Pradėkite nuo trupučio vandens, sumaišykite ir po truputi pasieksite tešlos konsistenciją.

2 žingsnis: padarykite branduolį

Paimkite pilną saują mišinio ir pradėkite formuoti abejomis rankomis sferą. Išspauskite kuo daugiau vandens. Lengvais judesiais eliminuokite nelygumus. Vibracija pašalina skilimus, sudrėkina paviršių ir formuoja kietą branduolį. Formuojant rutulį, molingosios dalelės keliauja link paviršiaus, taip sudarydamos slidų sluoksnį. Taip lengviau formuojasi sfera ir lyginasi paviršius.

3 žingnis: padarykite pradinę kapsulę

Laikydami vienoje rankoje rutulį, kitą ranka barstykite sausą žemę ant jo. Lengvais nykščio judesiais nubrauksite žemės perteklių. Sukiokite rutuli, braukydami iš visų pusių.  Fumio Kayo demonstruoja keletą technikų savo video klipuose. Naujai užbarstyta žemė labai greitai sugeria paviršiuje esančią drėgmę. Dirbkite su rutuliu iki kol jis įgaus formą, tačiau neleiskite išdžiūti ir atsirasti įskilimams.

4 žingsnis: nusausinkite

Įdėkite rutulį į polietileno maišelį. Reikės vos 20 minučių. Atsargiai padėkite ant minkšto paviršiaus, kad ant rutulio nesusidarytų plokštumų. Maišelio viduje kondensuosis vanduo ir vėl sudrėkins rutulio paviršių. Išimkite rutulį ir pakartokite 3 žingsnį.

Kartokite 3 ir 4 žingsnius kol rutulio paviršius taps panašus į kietą odą. Drėgmės ištraukimą galima paspartinti dorodangą atšaldant.

5 žingsnis: padarykite baigiamąjį kapsulės sluoksnį

Deimantinį dorodango blizgesį galima išgauti prieš tai jį padengus itin smulkiomis žemių dalelėmis.

Tęskite šį procesą iki paviršiaus drėgmę pilnai absorbuos smulkiosios žemių dalelės (atrodys dulkėtas). Įdėkite rutulį į naują maišelį. Kartokite šį žingsnį tiek kartų kiek reikia, kad susidarytu storas kapsulės sluoksnis. Kuomet smulkiosios dalelės nebelips prie paviršiaus ištraukus rutulį iš maišelio, - dorodangas paruoštas poliruoti.

6 žingsnis: poliravimas

Leiskite rutuliui padžiūti 20 minučių ištraukus jį paskutinį kartą iš maišelio. Poliruokite su švelnia skiaute. Iš pradžių poliruokite švelniai, kad nepažeisti paviršiaus. Kai pajusite, kad rutulys sausas, galite poliruoti aktyviau.

Ačiū, kad apsilankėte šiame puslapyje. Prašau nesidrovėti ir kreiptis dėl komentarų ar klausimų nurodytais kontaktais.

Autorius: Bruce Gardner

Originalus straipsnis – www.dorodango.com

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.